Kategoriler


Popüler

Spor Malzemeleri
Seyahat Ürünleri
Kişisel Ürünler
Kış Giyimi
Puzzle
Oyunlar

Matbaa

Takvim ve Ajanda
Defter
Bloknot
Kapaklı Dosya
Karton Kutu

Elektronik

Masa Saati
Radyo
USB Bellek

Masa Üstü

Kırtasiye
Ofis Setleri
Kalemlikler

Tekstil

Şapkalar
T-Shirtler
Montlar / Yelekler
Kravatlar

Kişisel

Kol Saati
Termos Bardak
Çakı ve Aletler
Çakmak

Plaket ve Kupa

Kupalar
Plaketler

Promosyona Genel Bakış

Promosyon

Her türlü tanıtım ve reklam çalışması promosyon başlığı altına girmektedir. Ama pazarlamadaki yaygın kullanımı ile, promosyon satış noktalarında ürünü tanıtıcı veya satışa olumlu yönde katkı sağlayacak bir takım aktiviteler olarak değerlendirebiliriz.

Fiyat indiriminin bir promosyon sayılabileceği gibi, ürüne herhangi başka bir ürünü (Shrink veya bantlama metodu ile) bağlamak, “3 al 2 öde” veya “İkincisi %50 indirimli” gibi kampanyalar promosyon sayılmaktadır.

Promosyon MalzemeleriEn yaygın olanlardan biride ürüne ürün bağlamaktır. Günümüzde promosyonlar gerçekten çok çarpıcı olmaya başlamıştır ve inanılmaz
kampanyalarla tüketiciler cezb edilmeye çalışılmaktadır. İndirim kuponlarından tutun, çekilişlere,
hediye ürünlere, büyük ödüllü ikramiyelere kadar yüzlerce çeşit promosyonlar uygulanmaktadır.

Pazarlama tabiri ile, çapraz veya paralel promosyonlar en büyük marketlerden en küçük bakkallara kadar veya en büyük giyim mağazalarından en küçük butiklere kadar uygulanmaktadır.

Bu kadar farklı ve yoğun promosyon aktiviteleri içinde rakiplerinizin arasından sıyrılmak, hedef kitlenize mesajınızı doğru şekilde vermek ve ürününüze dikkat çekmek promosyondan öncelikli beklenti haline gelmektedir.

Promosyon kullanım amacı bunlarlada sınırlı değil. Satış ekibinizin sahadaki etkinliğini arttırmak, müşteri sadakati sağlamak ve hatta müşteri sadakatini ödülendirmekte promoyon kullanmayı gerekli kılan durumların başında geliyor.

Ancak promosyon yaparken birkaç önemli kuralı da hatırlatmalıyız, buna Pazarlama dilinde: "SMART" kuralı diyoruz; yani Specific, Measurable, Appropriate, Realistic, Time Bound sözcüklerinin başharflerinden oluşan bir kelime.

Şimdi bunları birkaç kelime ile özetleyelim:

1.    Specific:(Belirli) Yani özel bir yerde veya özelliği olan bir zamanda yapılmalı. Promosyon yapılan satış noktasına özel olarak yapıldığı ve her yerde aynı promosyonun olmadığı duyurulmalı.

2.    Measurable:(Ölçülebilir) Promosyon ölçülebilir ve değerlendirilebilir olmalıdır. Promosyonun sonunda elde edilecek veri veya satışlar analiz edilebilmelidir. Ulaşılacak sonuçlardan bir takım fikir ve değerlendirmeler üretilmelidir.

3.     Appropriate:(Değerli) Özellikli, kendine has, katma değeri olan ve tüketicinin (Hedef kitlenin) ilgisini çekecek bir promosyon olmalıdır.

4.     Realistic:(Gerçekçi) Promosyon inandırıcı ve gerçeklere dayanmalıdır. Olmayacak, ya da gerçekleşmesi çok zor ödüller promosyonun etkin olmamasına neden olur.

5.     Time Bound:(Zaman sınırlı) Promosyonun süresi belirli olmalıdır. Sürekli promosyonlu ürün satmanız mümkün değildir. Hem yüksek maliyetler açısından, hedeflenen kâra ulaşılmamasına, hem de tüketicide ürünün sürekli promosyonlu satılan bir ürün algısına neden olabilir.

Promosyon Nasıl Başarılı Olur ?

Yukarıdaki temeller üzerine oturtulmuş bir promosyon aktivitesinin başarısı kaçınılmazdır fakat bu başarının ölçülmemesi firmalar tarafından sıkça yapılan hatalardan biridir. Aşağıdaki soruların cevaplarının ölçülmesi ve kayıt altına alınması kurumsal bir firmanın promosyonel faaliyetlerindeki başarısının devamı için şarttır.

- Promosyonel değişkenlerin satışlara etkisi nedir? Promosyon Aktivitesi

- Pazar payınızı nasıl etkilemektedir?

- Satışlarınızın yüzde kaçı promosyonel, kaçı promosyon dışı aktivitelerden gelmektedir?

- Hangi promosyon tipleri en etkili ve hangileri etkisiz kalmakta?

- Rakip promosyonlardan en etkili olanlar hangileri?

- Promosyonel aktiviteleriniz maliyetler açısından verimli mi? 

- Promosyonel bütçeniz optimal olarak mı kullanılmakta?

- Promosyon ürünleriniz satış ekibinize sahada avantaj sağlıyormu ?

Bu gibi çalışmaların yapılmadığı firmalarda promosyon sadece yılbaşı, fuar, kampanya gibi belli dönemlerinde yaptırılan sıradan ve etkisiz ürünler olmaktan öteye gidememekte ve
çoğunlukla ne satışa nede müştreri sadakatine katkı sağlamamaktadır.

Promosyonun Gücü

2003 yılnda Georgia Southern University tarafından yapılan bir araştırmaya göre, promosyon malzemesi dağıtılan müşterilerin %71.6’sı promsyon malzemesi dağıtan firmayı endüstri ismi söylendiğinde hatırlıyor, üstelik bu müşterilerin %76.3’ü, firma hakkında olumlu bir fikre sahip.

Promosyon MalzemeleriL.J. Market Research tarafından havaalanlarında yapılan bir araştırmanın sonuçları ise çok daha çarpıcı; havaalanlarında seyehat eden yolcuların %71’ine son 12 ayda bir promosyon malzemesi ulaşmış, üstelik promosyon malzemesi ulaşan yolcuların %33.7’si bu malzemeyi yanlarında taşıyorlar.

Aynı araştırmanın bir başka boyutu ise, promosyon malzemelerinin gücünü çok net olarak ortaya koyuyor; son 12 ayda bir promosyon malzemesi ulaşan yolcuların %76.1’i, promoyon malzemesi yollayan firmanın adını hatırlıyor.

Aynı yolculara, son 1 haftada gazete veya dergide gördükleri reklam vermiş bir firmanın adı sorulduğunda ise, sadece %53.1’i firmayı hatırlıyor.

Bu iki araştırma da çok net olarak gösteriyor ki, promosyon malzemeleri, artık pazarlamanın vazgeçilmez araçlarından biri, tüm firmalar, diğer tanıtım yöntemleriyle karşılatırılamayacak kadar ucuz olan bu güçlü yöntemi kullanmak zorunda.

Es Promosyon Size Ne Katar ?

Günümüzde firmalar, daha sofistike pazarlama stratejileri uygulamakta. Doğal olarak da stratejik ortaklarının aynı şekilde gelişmesini talep etmektedirler. Bu aşamada Es Promosyon, kurumsal firmaların promosyon alanındaki başarıları için derinlemesine araştırma yapan ve farklı alternatifle sunan bir iş ortağıdır.

Bilgi birikimimizi artırarak ve kapsamlı ürün yelpazemizdeki ürünleri kullanarak, size reklam ve promosyon aktivitelerinin etki ve verimliliği için yorum ve ürün sağlamaktayız.